Test: Constituțiile din perioada interbelică

Întrebările pe care le vei întâlni în test:

1
Constituția este legea fundamentală a unui stat, care cuprinde principiile de bază ale organizării acestuia, precum și drepturile și îndatoririle (obligațiile) cetățenilor săi.
2
În perioada interbelică au fost adoptate trei constituții în România.
3
Constituția autoritară așează puterea în mâinile unei elite sau a unui lider, limitând drepturile și libertățile individuale.
4
Completează spațiile libere.
5
Regelui Ferdinand i se mai spunea și ,,Întregitorul”.
6
Completează spațiile libere.
7
Completează spațiile libere.
8
Constituția din 1923 prevedea principiul separării puterilor în stat, respectiv:
9
Prin Constituția din 1923, votul era:
10
Realizează conexiunea dintre cele două coloane, referitoare la Constituția din anul 1923.
11
Scrie  Adevărat sau Fals pe spațiile libere.
12
Scrie Adevărat sau Fals pe spațiile libere, referitor la Constituția din anul 1938.
13
Completează spațiile libere.
14
Completează spațiile libere.
15
Completează spațiile libere.

Descrierea testului

Istoria pentru clasa a VIII-a include o lecție foarte importantă,  Constituțiile din perioada interbelică, iar acum ești în fața unui test interesant. Vei afla informații despre cele două constituții ale României interbelice: Constituția din 1923, care a întărit democrația și a garantat drepturi pentru cetățeni și Constituția din 1938, care a oferit mai multă putere regelui și a dus la instaurarea unui regim autoritar. La școală te vei descurca mult mai bine după ce vei parcurge testul. Intră în lumea cunoașterii, accesând cu entuziasm testul de verificare! Bucură-te de un bun rezultat! Succes!

Pentru a comenta acest test, fii parte din eduboom!

Comentarii (3)
Contact cu eduboom
Contact cu eduboom