Test: Atributul adjectival. Exerciții

Întrebările pe care le vei întâlni în test:

1
Atributul poate avea ca centru doar un substantiv.
2
Adjectivele prin care se exprimă atributele adjectivale se acordă în gen, număr și caz cu substantivul determinat.
3
În enunțul „Acesta colorat este penarul lui Tudor.”, atributul adjectival este realizat prin pronumele demonstrativ „acesta”?
4
Atributul adjectival poate fi realizat prin numeral cu valoare adjectivală?
5
În enunțul „O apreciază foarte mult pe fata cuminte.”, adjectivul prin care este exprimat atributul adjectival este în cazul nominativ.
6
Selectează enunțurile care conțin atribute adjectivale.
7
Atributul adjectival din enunțul „Ați învățat multe de la adulții cei înțelepți.” este realizat printr-un adjectiv propriu-zis, în cazul acuzativ, având genul masculin și numărul plural.
8
  • Toate atributele adjectivale din enunțurile de mai jos sunt exprimate prin adjective participiale.
  • Tricourile pictate de Maria sunt foarte frumoase.
  • A străbătut cu mașina drumurile parcurse de cicliști.
  • Persoanele curioase așteptau vești de la ei.
9
Selectează enunțurile care conțin atribute adjectivale exprimate prin numerale.
10
Asociază atributele adjectivale din prima coloană cu părțile de vorbire prin care sunt realizate, din a doua coloană.
11
  • Completează spațiile libere cu informațiile cerute despre părțile de vorbire prin care sunt realizate atributele adjectivale din enunțul de mai jos.
  • Scrie cu litere mici răspunsurile, fără prescurtări.
  • Crestele înalte ale munților erau acoperite de un strat foarte gros de zăpadă.
12
În enunțul „Frunzele fremătânde ale copacilor îi aminteau de mâinile tremurând ale bătrânului.” există:
13
Asociază atributele adjectivale cu părțile de vorbire prin care sunt exprimate.
14
  • Completează spațiile libere din analiza atributelor adjectivale din enunțul de mai jos. Scrie răspunsurile cu litere mici, fără prescurtări.
  • Creioanele colorate nu erau bine ascuțite.
  • Au ascultat părerea ta cu atenție.
15
Selectează variantele în care există adjective cu funcția sintactică de atribute adjectivale, în cazul dativ.

Descrierea testului

Acesta este un test de limba română pentru clasa a VIII-a, ce corespunde lecției video cu titlul Atributul adjectival. Exerciții. Testul te va ajuta  să îți verifici și să îți consolidezi cunoștințele despre această parte de propoziție, să recunoști atributele adjectivale, părțile de vorbire prin care sunt exprimate, să construiești enunțuri cu acestea. Rezolvă, distrează-te, progresează !Testul conține diferite tipuri de exerciții și respectă programa școlară.

Pentru a comenta acest test, fii parte din eduboom!

Comentarii (4)
Contact cu eduboom
Contact cu eduboom